5 listopada 2020 r. godz. 18:00

KN Kryminalistyki i Kryminologii zaprasza na webinar prowadzony przez p. Aleksandrę Lewandowską z Uniwersytetu w Białymstoku pt. “Czy prawu potrzebne są neuronauki”?

Nauki prawne w połączeniu z neuronauką cieszą się w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na novum, jakie stanowią w dyskursie akademickim, ale także kontrowersje, jakie owy dyskurs za sobą niesie. Z jednej strony, postęp w badaniach neuronaukowych napawa optymizmem w kierunku dokładniejszego zrozumienia etiologii zachowań przestępczych oraz wypracowania skuteczniejszych metod terapeutycznych wobec sprawców czynów zabronionych, których przestępczość związana jest z występującymi u nich zaburzeniami. Z drugiej zaś strony, kwestią dyskusyjną jest interpretacja wyników badań neuronaukowych, wykorzystywanie ich przed sądem, aż w końcu generalizowanie ich na większe grupy potencjalnych sprawców przestępstw. Co więcej, uwzględnianie badań neuronaukowych w postępowaniu sądowym wymaga niebagatelnych zmian w wielu systemach prawnych, na które owe systemy nie są jeszcze przygotowane.

Na niniejszym spotkaniu scharakteryzowane zostaną obszary, w jakich neuronauka i nauki prawne „próbują” znaleźć wspólny język, a także kwestie generujące napięcia pomiędzy tymi dyscyplinami. Liczymy także na głosy i komentarze przedstawiające Wasz punkt widzenia

Do zobaczenia na MS Teams!

Link do wydarzenia na TEAMS

Uwaga! Osoby, które chcą dołączyć do wydarzenia i studiują na innej uczelni proszone są o wysłanie swoich adresów mailowych na: krymin.uo@gmail.com