Szanowni Państwo,

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wraz z Młodzieżową Radą Sprawiedliwości działającą przy Ministrze Sprawiedliwości ogłasza II edycję Konkursu na najlepszą pracę z zakresu komunikacji strategicznej “Młodzi o przyszłości – wyzwania przed Polską i Europą”. Celem konkursu jest ożywienie i wzmocnienie dyskusji młodych ludzi dotyczącej aktualnych i fundamentalnych wyzwać stojących przed Polska i Europą. W konkursie zostanie przyznana jedna nagroda główna, a liczba wyróżnionych prac zależy od decyzji Kapituły Konkursu. Do udziału w nim zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, które posiadają status ucznia, studenta lub doktoranta.

Wysokość nagród w Konkursie:

• Nagroda główna:miesięczny płatny staż o wartości 10 000 złotych brutto w Centrum Analiz Strategicznych IWS;
  • Wyróżnienia:miesięczny płatny staż o wartości 5 000 złotych brutto w Centrum Analiz Strategicznych IWS.

Tematy esejów:

• Prawodawstwo rodzinne, a kompetencje UE.
  • Prokuratura europejska, a działalność prokuratur krajowych.
  • Wartości Unii Europejskiej wczoraj i dziś.
  • Suwerenność państwa a integracja europejska – gdzie kończy się organizacja międzynarodowa, a zaczyna federalna?
  • Wizja Roberta Schumana a współczesny obraz UE.
  • Unijny Fundusz Odbudowy a kompetencje fiskalne państw
  • Czy Fundusz Odbudowy jest adekwatną odpowiedzią na odbudowę gospodarek po pandemii?
  • Wyzwania w poszczególnych obszarach, np. energetycznym, klimatycznym, cyfryzacji – na ile Europa radzi sobie z ich podejmowaniem?
  • Czy mamy do czynienia z momentem Hamiltonowskim w procesie integracji europejskiej?
  • Pandemia a system prawny i prawa człowieka.
  • Bezpieczeństwo energetyczne Polski – zagrożenia i wyzwania.
  • Zrównoważony rozwój a zmiany klimatu.
  • Geopolityczny potencjał Polski. Wyszehrad, Międzymorze czy też współpraca z Dalekim Wschodem?

Na zgłoszenia czekamy do 30.06.2021 r., które możecie dokonać wysyłając swój esej na adres e-mail: mlodzioprzyszlosci@iws.gov.pl. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie https://iws.gov.pl/wez-udzial-w-ii-edycji-konkursie-na-najlepsza-prace-z-zakresu-komunikacji-strategicznej-mlodzi-o-przyszlosci-wyzwania-przed-polska-i-europa/?fbclid=IwAR3vD4tybMp6-YmH9bqcBvuwpyOKaBfmJ-HLAWUcbOyWo8za4u7N7lEwMNg