Dzięki dużemu zaangażowaniu członków Koła Rynków Finansowych, działającego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, dnia 16 listopada 2020 roku na platformie Google Meet odbyło się certyfikowane warsztaty poruszające jakże ciekawy i kontrowersyjny temat kredytów frankowych, który zdaje się być dalej aktualny. Przełomowy wyrok TSUE na nowo rozpalił nadzieję wśród wielu tysięcy Polaków zalegających od dekady w wielce niekorzystnych warunkach finansowo-bankowych.

Na początku wydarzenia głos zabrała adwokat dr Beata Paxford, znana ze znamienitych publikacji w ramach Wydawnictwa C.H. Beck, a także jako Przewodniczącą Sekcji Prawa Bankowego i Finansowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Zaprezentowany został temat „Klauzule niedozwolone w umowach kredytu bankowego, czyli o mariażu prawa cywilnego i bankowego, i o prawidłowym projektowaniu umów kredytu”. Prezentacja ta poruszała wiele praktycznych rozwiązań dla ludzi, którzy planują w przyszłości stać się stroną umowy kredytu bankowego. Zobrazowała również zawiłość procesu tworzenia umów kredytowych, a ponadto wyróżniła jej najważniejsze elementy, przy których należy zachować szczególną ostrożność. Uzyskana wiedza zdecydowanie zachęciła do skorzystania z usług profesjonalnego podmiotu specjalizującego się w badaniu tego typu umów.

W drugiej części spotkania została poruszona kwestia wyroku Trybunału w sprawie frankowiczów. W tym temacie głos zabrał specjalista w zakresie finansów, sędzia dr Andrzej Michór. Zauważył, że decyzja TSUE ma znaczenie dla każdej umowy, która zawierała postanowienia niedozwolone. Wyrok, na który oczekiwała spora rzesza ludzi, potwierdził znane już w polskiej judykaturze orzecznictwo dotyczące obowiązku usunięcia klauzul abuzywnych w umowach kredytowych. Novum w tym zakresie jest pogląd, że jedynym właściwym kryterium oceny ich niezgodności z prawem jest interes kredytobiorcy. Ponadto orzeczono, że nieuczciwe zapisy dotyczące różnic kursowych w ramach umów indeksowanych do waluty obcej nie mogą zostać zastąpione przepisami polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, unieważnienie tych umów jest zgodne z prawem Unii Europejskiej.

Praktyczne spojrzenie na problem doskwierający ogromnej rzeszy Polaków, który na wiele lat zawisł w prawnej próżni, był dla znacznej grupy uczestników intelektualną ucztą objawiającą się ponadprzeciętną aktywnością słuchaczy. W gronie ponad 70 słuchaczy biorących udział w wydarzeniu, oprócz studentów, znaleźli się również aplikanci i prawnicy zajmujący się na co dzień tą jakże skomplikowaną tematyką. Przy tak zaawansowanym poziomie uczestników nie sposób było uniknąć ciekawej w swojej istocie konfrontacji doświadczeń i spostrzeżeń praktyków.