Dzisiaj (12.10.2021 r.) w siedzibie Prokuratury Krajowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom pierwszej edycji konkursu o nagrodę I Zastępcy Prokuratora Generalnego – Prokuratora Krajowego za najlepszą rozprawę doktorską i pracę magisterską z zakresu prawa karnego, procedury karnej i kryminalistyki, poświęcone przestępczości gospodarczej, korupcyjnej i cyberprzestępczości.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Pan Bogdan Święczkowski wręczył nagrodę w wysokości 15.000 zł Panu dr. Rafałowi Wielkiemu z Uniwersytetu Opolskiego za najlepszą rozprawę doktorską zatytułowaną „Analiza informacji w zwalczaniu przestępstw korupcyjnych”. W kategorii prac magisterskich nagrodę w wysokości 10.000 zł otrzymał Pan Aleksander Łosek aplikant prokuratorski Krajowej Szkoły Sądownictwa
i Prokuratury, za pracę zatytułowaną „Odpowiedzialność karna za czyny popełnione za pośrednictwem gier komputerowych”.

Przyznane przez Kapitułę Konkursu wyróżnienia wręczył Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych Pan Przemysław Funiok. Nagrodę w wysokości 3.000 zł  otrzymała Pani dr Paulina Pawluczuk – Bućko, pracownik naukowy  Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Białymstoku, za wyróżnioną rozprawę doktorską zatytułowaną „Przestępstwo z art. 301 k.k. w ujęciu prawnokarnym i kryminologicznym”. Nagrodę w wysokości 2.000 zł otrzymała Pani Sylwia Godlewska, analityk kryminalny z Prokuratury Okręgowej w Łomży za wyróżnioną pracę magisterską zatytułowaną „Analiza kryminalna w postępowaniu karnym”.

Pierwsza edycja konkursu

Inicjatorem ogłoszonego w lutym tego roku konkursu był Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Pan Bogdan Święczkowski. Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Prokurator Krajowy, gratulując laureatom wysokiego poziomu merytorycznego przedstawionych prac, wyjątkowej pasji i zaangażowania oraz podjętego wyzwania naukowego, w swoim wystąpieniu podkreślił, że ideą ogłoszonego po raz pierwszy konkursu jest upowszechnienie wiedzy z dziedzin prawa karnego, przed którymi obecnie stoją największe wyzwania w zakresie wypracowania skutecznych narzędzi do zwalczania przestępczości gospodarczej, korupcyjnej i cyberprzestępczości.

Prokurator Krajowy wskazał, że z uwagi na wysoki walor naukowy i praktyczny zwycięskich i wyróżnionych prac, ich dodatkowym uhonorowaniem będzie publikacja wybranych fragmentów w wydawanym przez Prokuraturę Krajową czasopiśmie „Prokuratura i Prawo”.

Wysoki poziom zgłoszonych prac

Przewodniczący Kapituły Konkursu, Pan Adam Zbieranek – Dyrektor Biura Prokuratora Krajowego wskazał, że poziom konkursu był bardzo wysoki, a większość z nadesłanych prac to nowatorskie opracowania naukowe, które zawierały rozwiązania dające możliwość ich wykorzystania w przyszłości dla zwiększenia efektywności działań prokuratury w zakresie ścigania przestępczości.

W uroczystości wręczenia nagród udział wzięli również: Pan Marek Pasionek – Zastępca Prokuratora Generalnego, Pan Robert Hernand – Zastępca Prokuratora Generalnego, Pan Andrzej Pozorski – Zastępca Prokuratora Generalnego Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Pani Agata Gałuszka-Górska – Zastępca Prokuratora Krajowego oraz Doradcy Prokuratora Krajowego  Pan Józef Giemza i Pan Marek Sadowski.

Źródło: Prokuratura Krajowa