Czym są prawa człowieka i jak wspierać ich przestrzeganie? Debatowali nad tym uczestnicy Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który odbył się 10 grudnia 2024 roku na Wydziale Prawa i Administracji UO. Wydarzenie współtworzyli: uczniowie szkół średnich, studenci, nauczyciele i wykładowcy.
W programie spotkania, które zagościło na czwartym piętrze Collegium Iuridicum, znalazł się przede wszystkim Maraton Pisania Listów Amnesty International. Listy te, a na całym świecie rokrocznie powstaje ich kilka tysięcy, mają wywrzeć presję na konkretnych państwach i znajdujących się w nich instytucjach, które łamią prawa człowieka.
W tym roku pisano w obronie: Marii Kalesnikawej (Białoruś), Manahel Al-Otaibi (Arabia Saudyjska), Neth Nahary (Angola), prof. Şebnem Korur Fincanci (Turcja), Danga Dinha Bacha (Wietnam), Joela Paredesa (Argentyna), Kjung Seok Parka (Korea Południowa) i obrońców Wet’suwet’en (Kanada).
– Gościmy dużo młodzieży z liceów i techników oraz studentów. Właśnie do nich skierowane jest to wydarzenie – mówiła dr Hanna Duszka-Jakimko, kierowniczka Centrum Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi na UO. – Podejmujemy dziś kwestie związane z pojmowaniem, interpretowaniem i rozumieniem istoty praw człowieka, wolności, tolerancji, braku dyskryminacji i równości.
Podczas spotkania odbyły się także wykłady, warsztaty i debata oksfordzka. Wszystko to koncentrowało się wokół tematu praw człowieka. Celem było poszerzenie społecznej wiedzy o wspomnianych problemach oraz pomoc osobom więzionym i prześladowanym, w tym więźniom politycznym.
– To istotne, żeby pokazywać młodym ludziom, że prawa człowieka nie są im dane raz na zawsze i muszą o nie walczyć – podkreślała Anna Frankiewicz-Bodynek, prof. UO i prodziekan WPiA. – Żeby o nie walczyć, należy mieć świadomość, czym są i jakiego rodzaju działania innych podmiotów je naruszają. Gdy jest się takim młodym człowiekiem i ma się wyobrażenie, że świat jest piękny, to warto mieć też świadomość, że na świecie żyją ludzie, którzy są w o wiele gorszej sytuacji.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka na Uniwersytecie Opolskim zorganizował Wydział Prawa i Administracji UO. Patronat nad wydarzeniem objęli: rektor UO prof. dr hab. Jacek Lipok, dziekan wydziału dr hab. Ewa Pierzchała, prof. UO oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382