Studia

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego należy w Polsce do najmłodszych i najdynamiczniej rozwijających się w Polsce. Kadrę badawczo-dydaktyczną stanowi zespół zaangażowanych pracowników, teoretyków oraz praktyków (sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, urzędników panstwowych), którego zadaniem jest nie tylko przekazywanie aktualnej wiedzy prawniczej, ale również zaszczepianie w studentach troski o dobro wspólne.

Pracę naukowo-dydaktyczną wspomagają: biblioteka wydziałowa, nowoczesne laboratorium kryminalistyczne, sala rozpraw oraz Klinika Prawa, której celem jest udzielanie porad prawnych zainteresowanym mieszkańcom.

Misją Wydziału jest kształcenie do służby publicznej w państwie prawa; pogłębianie i upowszechnianie wizji człowieka i świata w kontekście wyzwań współczesności, dbałość o wysoki poziom kształcenia akademickiego i badań naukowych, a także rozwijanie inicjatyw prowadzących do umocnienia więzi z innymi jednostkami naukowo-badawczymi.

Administracja

Administracja jest najstarszym kierunkiem prowadzonym przez Wydział Prawa i Administracji, który mimo dużej konkurencji od lat cieszy się zainteresowaniem kandydatów, uznaniem pracodawców i daje możliwość przygotowania się m.in. do roli profesjonalnego urzędnika.

Posiadamy Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii „doskonały kierunek” na studiach ADMINISTRACJA pierwszego i drugiego stopnia! Certyfikat przyznawany jest przez Polską Komisję Akredytacyjną. Podstawą przyznania certyfikatu jest pozytywna ocena programowa na 6 lat poparta dobrymi praktykami w zakresie jakości kształcenia lub udokumentowanymi, regularnymi osiągnięciami studentów i absolwentów.

Program studiów został ukształtowany w sposób zapewniający zdobycie wiedzy ogólnej i specjalistycznej, niezbędnej pracownikowi administracji publicznej. Celowi temu służy przede wszystkim szeroki zakres podstawowych przedmiotów prawnych ze szczególnym uwzględnieniem problematyki integracji i współpracy europejskiej.

Kształcenie na studiach licencjackich (3-letnich) stacjonarnych odbywa się w ramach następujących specjalizacji:

  • administracja usług publicznych;
  • administracja podatkowa.

Co można robić po tych studiach?

Absolwent studiów administracyjnych uzyskuje tytuł zawodowy licencjata w dziedzinie administracji i jest przygotowany do organizowania pracy, podejmowania samodzielnych decyzji, kompetentnej obsługi petentów oraz prowadzenia spraw instytucji zarówno w jej organizacji wewnętrznej, jak i we współpracy z otoczeniem lokalnym, ponadlokalnym, regionalnym oraz strukturami Unii Europejskiej.

Absolwenci administracji znajdują zatrudnienie m.in. w:

  • administracji samorządowej i rządowej (np. w urzędach miast, gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich, urzędach wojewódzkich, urzędach skarbowych),
  • administracji sądownictwa i prokuratury,
  • administracji służby więziennej, straży pożarnej i policji,
  • administracji finansowej,
  • administracji służby zdrowia, pomocy społecznej, oświaty i kultury,
  • administracji sektora prywatnego,
  • biurach obrotu nieruchomościami. 

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne prowadzony jest na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego od 2012 roku. Od tego czasu studia licencjackie ukończyło ok. 1000 studentów, którzy w dużej liczbie zasilili służby mundurowe, szczególnie województwa opolskiego. Absolwentów kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne spotkamy w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, w służbach specjalnych czy też w administracji państwowej i samorządowej. Zajęcia prowadzone są przez kadrę badawczo-dydaktyczną, która oprócz teoretyków prawa zasilana jest przez sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, urzędników państwowych, ale także byłych żołnierzy Wojska Polskiego czy policjantów. Dzięki temu, łącząc teorię z praktyką, przekazywane są studentom treści, które wyposażają ich w niezbędną wiedzę i kompetencje społeczne. Studenci pragnący rozwijać swoje pasję, mogą zostać członkami wielu kół naukowych.

Pracę  naukowo-dydaktyczną  wspomagają: biblioteka wydziałowa, nowoczesne laboratorium kryminalistyczne, sala rozpraw oraz  Klinika Prawa, której celem jest udzielanie porad prawnych zainteresowanym mieszkańcom. 

Misją wydziału jest kształcenie do służby publicznej w państwie prawa, pogłębianie i upowszechnianie wizji człowieka i świata w kontekście wyzwań współczesności, dbałość  o  wysoki poziom kształcenia akademickiego  i  badań naukowych,  a  także rozwijanie inicjatyw prowadzących  do umocnienia więzi z innymi jednostkami naukowo-badawczymi.

Czego uczy się na bezpieczeństwie wewnętrznym?

 Kształcenie w zakresie treści kierunkowych obejmuje m.in.:

  • prawa człowieka i etykę zawodową funkcjonariuszy służb państwowych
  • kryminologię i kryminalistykę
  • zwalczanie przestępczości
  • bezpieczeństwo w komunikacji powszechnej i transporcie
  • bezpieczeństwo społeczne
  • ochronę osób, mienia, obiektów i obszarów
  • bezpieczeństwo społeczności lokalnych i kształtowanie bezpiecznych przestrzeni
  • ochronę danych osobowych i informacji niejawnych
  • zwalczanie terroryzmu
  • zarządzanie w sytuacjach kryzysowych
  • prawne aspekty użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Obsługa biznesu

Celem studiów jest wykształcenie nowego typu kadr, zapewniających wsparcie organizacyjne, administracyjne i prawne podmiotom wdrażającym rozwiązania w ramach Regionalnych Strategii Innowacji. Proponowany kierunek studiów ma wypełnić lukę w istniejącej ofercie edukacyjnej, skupiającej się na kształceniu kadr organów obsługi prawnej oraz administracji publicznej. Studia kształcą specjalistów będących w stanie efektywnie stosować prawo z uwzględnieniem specyfiki konkretnych branż i pełnić rolę łącznika między przedsiębiorcą, a wyspecjalizowanymi podmiotami obsługi prawnej i finansowej. Elastyczność programu pozwoli na kształcenie absolwentów, których umiejętności będą dostosowane do potrzeb konkretnych zakładów pracy w branżach wpisujących się w Regionałną Strategie Innowacji Województwa Opolskiego (branże technologii: chemicznych, budownictwa i drewna, przemysłu maszynowego i metalowego, rolno-spożywczego, przemysłu energetycznego), a także na dopasowywanie programu do bieżących potrzeb otoczenia gospodarczego tak Opolszczyzny, jak i sąsiednich regionów.

Studia na kierunku obsługa biznesu są unikatowe w skali europejskiej, wykraczają poza to, co jest oferowane w ramach kierunków prawnobiznesowych takich jak niemieckie Wirtschaftsrecht, Business Law, prawo w biznesie czy licence professionnelle juriste d’entreprise, nastawionych głównie na wykształcenie pomocniczego personelu biurowego i administracyjnego dla przedsiębiorstw. Nowatorstwo kierunku polega na tym, że istotną częścią programu studiów są zajęcia pozwalające absolwentowi na zrozumienie merytorycznych zagadnień związanych z branżami, w których będzie działał. Student musi więc opanować także techniczną i biznesową część funkcjonowania przedsiębiorstw innowacyjnych, a także umiejętności miękkie związane z komunikacją profesjonalną i językami obcymi. Wykładowcami na tych studiach w zakresie związanym z poznaniem tej części otoczenia biznesu są doświadczeni praktycy z uprawnieniami zawodowymi lub doktoratami.

Program studiów i efekty kształcenia opracowano w ścisłej współpracy ze środowiskami biznesowymi regionu, w tym Opolską Izbą Gospodarczą i Izbą Rzemieślniczą w Opolu tak, żeby efekty kształcenia i treści programowe były dostosowane do rzeczywistych potrzeb pracodawców.

Pierwsza edycja studiów oraz opracowanie programu i efektów kształcenia realizowane były w ramach grantu NCBiR w projekcie POWER.

 

Co można robić po tych studiach?

Absolwent studiów na kierunku Obsługa biznesu potrafi zastosować zdobytą wiedzę w praktyce, w szczególności w typowych sytuacjach zawodowych, z jakimi spotyka się pracownik odpowiedzialny za prawną obsługę procesów biznesowych w dziale compliance, kadr i płac, finansów czy biurze zarządu. W rezultacie absolwent jest cennym pracownikiem na stanowiskach wykonawczych w branżach kluczowych dla regionu, w szczególności na takich stanowiskach, jak: asystent lub kierownik biura zarządu, pracownik działu compliance, zasobów ludzkich, finansowego, tzw. contract engineer lub pracownik działu zamówień publicznych, jest też przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i obsługi biurowej małego i średniego przedsiębiorstwa.

Prawo

Opracowaliśmy autorski program studiów, który obejmuje kształcenie w zakresie treści podstawowych, kierunkowych, specjalistycznych oraz interdyscyplinarnych.

Student w dużym stopniu sam kształtuje swój program kształcenia, dokonując – począwszy od I roku – wyboru części przedmiotów, które najlepiej odpowiadają jego zainteresowaniom. Kształcenie odbywa się w ramach modułu specjalizacji prawniczej, gdzie student wybiera interesujące go przedmioty, odpowiadające realiom współczesnej pracy prawnika, m.in.: prawo energetyczne, prawo obrotu elektronicznego, informatyka prawnicza, prawo komunikacyjne,  prawo antydyskryminacyjne,  prawo medyczne,  prawo nowych technologii czy kryminalistyka.

Oprócz tego, stawiamy na nauczanie praktyczne, dlatego w ramach modułu umiejętności prawniczych student może doskonalić swój warsztat w ramach przedmiotów takich jak:

  • negocjacje w prawie;
  • public relations w zawodach prawniczych;
  • redagowanie pism (w sprawach karnych, cywilnych, administracyjnych);
  • Moot Court (symulacje rozpraw sądowych);
  • a także przedmiotów przygotowujących do wyboru aplikacji prawniczej, zawodów okołoprawniczych lub rozwijania kariery akademickiej.

Ponadto, jesteśmy jedynym wydziałem w Polsce, który stawia na praktyczne przygotowanie studentów do pracy z klientem poprzez udział w obowiązkowych zajęciach z Kliniki Prawa, które polegają na sporządzaniu i udzielaniu – pod opieką doświadczonych pracowników – porad prawnych mieszkańcom regionu.

Co można robić po tych studiach?

Absolwent studiów prawniczych uzyskuje tytuł zawodowy magistra w dziedzinie prawa i jest uprawniony do podjęcia wszystkich rodzajów aplikacji koniecznych do wykonywania zawodów prawniczych (sądowej, prokuratorskiej, adwokackiej, radcowskiej, notarialnej, komorniczej, legislacyjnej).

Studia prawnicze przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w organach wymiaru sprawiedliwości, organach ścigania, w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych oraz w urzędach organów administracji rządowej i samorządowej.

Studia prawnicze pozwalają także na zdobycie umiejętności sprawnego poruszania się na rynku pracy i w gąszczu przepisów prawnych, uczą rzetelnego, uczciwego podejścia do pracy zawodowej, pewności siebie oraz trafnego i szybkiego podejmowania decyzji, co daje absolwentom liczne możliwości rozwoju zawodowego na wielu płaszczyznach.

1 czerwca 2021 Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało informację o wynikach egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Absolwenci WPiA UO osiągnęli na nich najlepsze wyniki w historii wydziału i jedne z najlepszych w Polsce.

Zdawalność wśród absolwentów rocznika 2020 wyniosła 71.11% przy średniej ogólnopolskiej 59.9%, co daje UO czwarte miejsce w kraju za wydziałami prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego i Łódzkiego. Zdawalność wśród wszystkich absolwentów WPiA UO wyniosła 56,52% przy średniej krajowej 49.5%, co również plasuje nasz wydział wśród najlepszych.

Skip to content