Bezpieczeństwo wewnętrzne: studia I stopnia, 3-letnie (stacjonarne i niestacjonarne)

Czego uczy się na bezpieczeństwie wewnętrznym?

Kształcenie w zakresie treści podstawowych:

• psychologii i socjologii
  • organizacji i zarządzania
  • nauki o państwie i prawie
  • bezpieczeństwa państwa
  • bezpieczństwa wewnętrznego w Unii Europejskiej

Kształcenie w zakresie treści kierunkowych:

• praw człowieka i etyki zawodowej funkcjonariuszy służb państwowych
  • kryminologii i kryminalistyki
  • zwalczania przestępczości
  • bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie
  • bezpieczeństwa społecznego
  • ochrony osób, mienia, obiektów i obszarów
  • bezpieczeństwa społeczności lokalnych i kształtowania bezpiecznych przestrzeni
  • ochrony danych osobowych i informacji niejawnych
  • zwalczania terroryzmu
  • zarządzania w sytuacjach kryzysowych

Planowana jest też  realizacja zajęć obejmujących swoim zakresem tematycznym zagadnienia dotyczące:

• Prawa karnego
  • Postępowania karnego
  • Prawa międzynarodowego
  • Prawa administracyjnego
  • Postępowania administracyjnego
  • Praw cywilnego
  • Postępowania cywilnego,
  • Prawa gospodarczego
  • Prawa finansowego,
  • Prawa  podatkowego
  • Negocjacji i mediacji

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów  powinien posiadać ogólną wiedzę z zakresu zagadnień społecznych i prawnych tworzącą podbudowę dla  istoty bezpieczeństwa wewnętrznego.

Tym samym absolwent studiów powinien w sposób właściwy postrzegać i analizować zjawiska  związane bezpieczeństwem, postrzegane zarówno w skali  globalnej jak i krajowej oraz regionalnej i lokalnej. W związku z powyższym absolwent powinien znać regulacje prawne obowiązujące w wyżej wymienionej dziedzinie.

Dodatkowo absolwent powinien posiadać  podstawową wiedzę z

• zakresu nauk społecznych,
  • praw człowieka,
  • zasad funkcjonowania państwa – jego ustroju i struktury,
  • zakresu podziału władzy w państwie,
  • zadań i zasad funkcjonowania organów państwa, jego instytucji,  w tym odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne,
  • problematyki zarządzania w sytuacjach kryzysowych.

Absolwent studiów powinien również posiadać określoną wiedzę o charakterze interdyscyplinarnym , związaną z umiejętnością kierowania zespołami ludzkimi, pracy zespołowej czy komunikacji z otoczeniem.

Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Absolwent studiów powinien być przygotowany do pracy w administracji publicznej z ukierunkowaniem na jednostki organizacyjne służb państwowych odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów

Absolwent studiów I stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne może kontynuować naukę na następujących kierunkach studiów II stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim: Administracja, Ekonomia, Politologia, Stosunki międzynarodowe.

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne można uzyskać na Wydziale Prawa i Administracji:

ul. Katowicka 87 A, 45-060 Opole

e-mail: wpia@uni.opole.pl