Prawo: studia jednolite magisterskie, 5-letnie (stacjonarne i niestacjonarne)

 


Informacje ogólne

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego należy do najmłodszych i najdynamiczniej rozwijających się w Polsce. Kadrę badawczo-dydaktyczną stanowi zespół  zaangażowanych  pracowników, teoretyków  oraz  praktyków (sędziów,  prokuratorów,  adwokatów,  radców prawnych, urzędników państwowych), którego zadaniem jest nie tylko przekazywanie aktualnej wiedzy prawniczej, ale również zaszczepianie w studentach troski o dobro wspólne.

Pracę  naukowo-dydaktyczną  wspomagają: biblioteka wydziałowa, nowoczesne laboratorium kryminalistyczne, sala rozpraw  oraz  Klinika Prawa, której celem jest udzielanie porad prawnych zainteresowanym mieszkańcom.

Misją wydziału jest kształcenie do służby publicznej w państwie prawa, pogłębianie i upowszechnianie wizji człowieka i świata w kontekście wyzwań współczesności, dbałość  o  wysoki poziom kształcenia akademickiego  i  badań naukowych,  a  także rozwijanie inicjatyw prowadzących  do umocnienia więzi z innymi jednostkami naukowo-badawczymi.

 

Czego uczy się na prawie?

Od 2020 r. wdrożony został nowy program studiów, który obejmuje kształcenie w zakresie treści podstawowych, kierunkowych, specjalistycznych oraz interdyscyplinarnych.

Student w dużym stopniu sam kształtuje swój program kształcenia, dokonując – począwszy od I roku – wyboru części przedmiotów, które najlepiej odpowiadają jego zainteresowaniom. Kształcenie odbywa się w ramach modułu specjalizacji prawniczej, gdzie student wybiera interesujące go przedmioty, odpowiadające realiom współczesnej pracy prawnika, m.in.: prawo energetyczne, prawo obrotu elektronicznego, informatyka prawnicza, prawo komunikacyjne,  prawo antydyskryminacyjne,  prawo medyczne,  prawo nowych technologii czy kryminalistyka.

Oprócz tego, stawiamy na nauczanie praktyczne, dlatego w ramach modułu umiejętności prawniczych student może doskonali swój warsztat w ramach przedmiotów takich jak:

  • negocjacje w prawie;
  • public relations w zawodach prawniczych;
  • redagowanie pism (w sprawach karnych, cywilnych, administracyjnych);
  • Moot Court (symulacje rozpraw sądowych);
  • a także przedmiotów przygotowujących do wyboru aplikacji prawniczej, zawodów okołoprawniczych lub rozwijania kariery akademickiej.

Ponadto, jesteśmy jedynym wydziałem w Polsce, który stawia na praktyczne przygotowanie studentów do pracy z klientem poprzez udział w obowiązkowych zajęciach z Kliniki Prawa, które polegają na sporządzaniu i udzielaniu – pod opieką doświadczonych pracowników – porad prawnych mieszkańcom regionu.

 

Działalność studencka

Studenci Wydziału Prawa i Administracji mają szansę rozwoju pasji i zainteresowań w ramach wielu organizacji studenckich. Są to przede wszystkim koła naukowe m.in.: Prawa Karnego „Wokanda”, Prawa Europejskiego „Eurolex”, Młodych Kryminalistyków i Kryminologow, Studencka Poradnia Społeczno-Prawna “Bona-Fides”, czy Koło Naukowe Prawa Internetu i Nowych Technologii “IusNet”. Na Wydziale Prawa i Administracji prężnie działa również Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa „ELSA”. Studenci zainteresowani rozwijaniem swoich pasji mogą tworzyć własne organizacje studenckie.

Studenci Wydziału Prawa i Administracji często zaangażowani są w działalność naukową i dydaktyczną, za co wielokrotnie byli nagradzani przez Rektora Uniwersytetu Opolskiego. Ponadto podejmują wiele inicjatyw służących mieszkańcom regionu, angażując się w organizację Opolskiego Festiwalu Nauki, chętnie zapraszają na prelekcje uczniów szkół średnich, a także organizują liczne certyfikowane warsztaty, ktore pozwalają zdobywać nowe kompetencje społeczne.

 

Co można robić po tych studiach?

Absolwent studiów prawniczych uzyskuje tytuł zawodowy magistra w dziedzinie prawa i jest przygotowany do podjęcia wszystkich rodzajów aplikacji koniecznych do wykonywania zawodów prawniczych (sądowej, prokuratorskiej, adwokackiej, radcowskiej, notarialnej, komorniczej, legislacyjnej). Studia prawnicze przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w organach wymiaru sprawiedliwości, organach ścigania, w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych oraz w urzędach organów administracji rządowej i samorządowej. Studia prawnicze pozwalają także na zdobycie umiejętności sprawnego poruszania się na rynku pracy i w gąszczu przepisów prawnych, uczą rzetelnego, uczciwego podejścia do pracy zawodowej, pewności siebie oraz trafnego i szybkiego podejmowania decyzji, co daje absolwentom liczne możliwości rozwoju zawodowego na wielu płaszczyznach.

 

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje o studiach na kierunku prawo znajdują się na stronie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Komisja rekrutacyjna mieści sie przy ul. Katowickiej 87 A, 45-060 Opole

tel. 77 452 75 08

tel. 77 452 75 34

e-mail: wpia@uni.opole.pl

 

WPiA UO