Pracownicy naukowo-dydaktyczni

E-mail: pawel.sobczyk@uni.opole.pl

Ważniejsze publikacje

Monografie

• P. Sobczyk, Konstytucyjna zasada konsensualnego określania stosunków między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim, Warszawa 2013,
  • P. Sobczyk, Kościół a wspólnoty polityczne, Warszawa 2005, s. 320

Redakcja/Współredakcja monografii

• Prawa i obowiązki członków rodziny, Tom I, red. M. Gołowkin-Hudała, A. Wilk, P. Sobczyk, Warszawa 2017, s. 171.
  • Wolność sumienia i religii a bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny, red. J. Nikołajew, P. Sobczyk, K. Walczuk, Warszawa 2017, s. 220.
  • Secutity and Globalization in the Context of European Integration, ed. Paweł Sobczyk, Hamburg 2017, 171.
  • Religia i etyka w edukacji publicznej, red. J. Krukowski, P. Sobczyk, M. Poniatowski, Warszawa 2014, s. 245.
  • M. Karpiuk, K. Prokop, P. Sobczyk, Ograniczenie korzystania z wolności i praw człowieka i obywatela ze względu na bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny, Siedlce 2017, ISBN 978-83-65414-71-7, s. 234.

Artykuły/Rozdziały w monografiach

• Opinia prawna sporządzona na zlecenie Sądu Okręgowego w […] do sprawy pod sygn. akt […] w przedmiocie rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego co do tożsamości bądź następstwa prawnego Zgromadzenia […] w […] i Towarzystwa […], [współautor Jadwiga Pazdan, Opinia prawna z 22.08.2015 r.] „Przegląd Prawa Wyznaniowego” 9/2017, s. 257-280.
  • Zgromadzenia organizowane cyklicznie jako sposób na realizację konstytucyjnej wolności zgromadzeń, [w:] Człowiek Prawo Państwo. Księga jubileuszowa dedykowana Stanisławowi Leszkowi Stadniczeńko, Warszawa 2017, s. 919-928.
  • Bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny jako wartości usprawiedliwiające ograniczenia w korzystaniu z konstytucyjnych wolności i praw, [w:] M. Karpiuk, K. Prokop, P. Sobczyk, Ograniczenie korzystania z wolności i praw człowieka i obywatela ze względu na bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny, Siedlce 2017, ISBN 978-83-65414-71-7, s. 23-36.
  • Podstawowe zasady relacji państwo-Kościół w nauczaniu Kościoła katolickiego i w prawie polskim. Zbieżności i rozbieżności, [w:] Kościół a Naród i Państwo w perspektywie 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Historia i teraźniejszość, red. J. Krukowski, M. Sitarz, I. Dosz, Lublin 2017, s. 213-224.
  • Ochrona funkcji prokreacyjnej rodziny w prawie polskim, [w:] Małżeństwo i rodzina w prawie kanonicznym i w prawie polskim, red. J. Krukowski, M. Sitarz, J. Gręźlikowski, Lublin 2017, s. 33-46.

Nagrody

• Brązowy Krzyż Zasługi – odznaczenie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 20 września 2007 r.
  • Nagroda Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych, przyznana 24 maja 2006 r.

Funkcje na Uniwersytecie Opolskim

• Redaktor „STUDENCKICH PRAWNICZYCH ZESZYTÓW NAUKOWYCH NOMOS I DIKE”
  • Przewodniczący Komisji do Zatwierdzania Prac Dyplomowych
  • Kierownik Zakładu Prawa Konstytucyjnego i Wyznaniowego