Szanowni Państwo,

Zachęcamy i zapraszamy do włączenia się w tworzenie wniosku o realizację mobilności studentów i pracowników z/do tzw. państw trzecich niestowarzyszonych z Programem Erasmus+ „Mobilność studentów i pracowników instytucji szkolnictwa wyższego wspierana przez fundusze polityki zewnętrznej (KA171-HED)”. Projekt ten w nowej edycji Programu Erasmus+ na lata 2021-2027 zastąpił projekty akcji KA107 „Mobilność studentów i pracowników uczelni między krajami programu i krajami partnerskimi”.

Termin złożenia wniosku upływa 23 lutego 2023 r., jednak ze względu na złożoność aplikacji oraz chęć odpowiedzi na Państwa potrzeby, procedura wnioskowania zostanie podzielona na etapy zgodnie z harmonogramem wskazanym poniżej:

Etap wnioskowania

 

Osoby/jednostki odpowiedzialne

 

Termin

 

Etap I – Składanie wewnętrznych wniosków aplikacyjnych

 

Zainteresowani pracownicy Uniwersytetu Opolskiego

 

7.12.2022 – 9.01.2023

 

Etap II – Ocena wewnętrznych wniosków aplikacyjnych, przyjęcie lub odrzucenie wniosku

 

Komisja ds. Programu Erasmus+

 

10.01 – 20.01.2023

 

Łączenie w zespoły pracowników zainteresowanych takimi samymi destynacjami; prośba o wskazanie koordynatora wniosku dot. regionu

 

Pracownicy Zespołu ds. mobilności międzynarodowej BNiOP

 

20.01 – 24.01.2023

 

Etap III – Przygotowanie właściwego wniosku aplikacyjnego

 

Pracownicy Uniwersytetu Opolskiego, których wewnętrzne wnioski aplikacyjne zostały pozytywnie ocenione przez Komisję

 

24.01-7.02.2023

 

Etap IV – Wprowadzanie danych do systemu aplikacyjnego, ew. uzupełnienia brakujących szczegółów, harmonizacja, ujednolicanie

 

Pracownicy Zespołu ds. mobilności międzynarodowej BNiOP

 

8.02-21.02.2023

 

 

JĘZYK WNIOSKU I MOŻLIWE RODZAJE MOBILNOŚCI

Wniosek w ramach akcji KA171-HED „Mobility of higher education students and staff supported by external policy funds” wypełniony zostanie w języku polskim.

Państwa trzecie niestowarzyszone z Programem zostały pogrupowane przez Komisję Europejską w regiony 1-14 (załącznik 1 – dot. konkursu wniosków 2022). Prognozowana wysokość budżetu dla danego regionu w konkursie 2023 nie jest jeszcze znana, natomiast tendencja będzie zapewne zbliżona do roku 2022. Przyjęte przez KE do 2027 cele dot. wysokości budżetu przeznaczonego na kraje w regionach zostały podane w przewodniku po Programie Erasmus+ (załącznik 2 – str. 66-67) .

 

W ramach umowy KA171-HED możliwe są mobilności z uczelniami z krajów w ramach regionów 1-12.

 

Dodatkowo, przypominamy, że zgodnie z obowiązującym zarządzeniem Rektora UO, działania z uczelniami z Federacji Rosyjskiej i Białorusi zostały zawieszone.

W ramach projektu KA171 dla regionów 2-11 wszystkie mobilności wyjazdowe dla studentów I/II stopnia są nieuprawnione. Tylko mobilności wyjazdowe ST (pracowników) i SM (studenckie) doktorantów są możliwe. Przyjazdowe mobilności są możliwe dla wszystkich poziomów studiów.

 

ŚCIEŻKA APLIKACJI

 

Zainteresowany złożeniem aplikacji pracownik UO zobowiązany jest do dostarczenia do BNiOP do 9. stycznia 2023 r. w systemie EZD na konto techniczne Erasmus+ Office UO bądź drogą e-mailową na adres hpalmer@uni.opole.pl wewnętrznego wniosku aplikacyjnego (załącznik 3).

 

Wewnętrzne wnioski aplikacyjne przedkładane są do oceny Komisji ds. Programu Erasmus+ w skład której wchodzą: Prorektor ds. nauki, Prorektor ds. kształcenia i studentów oraz Koordynator Uczelniany Programu Erasmus+.
Komisja ocenia wnioski i nadaje im punktację w celu wyłonienia wnioskodawców.  

 

Na etapie przygotowywania wewnętrznego wniosku aplikacyjnego, kontakt z uczelnią partnerską nie jest niezbędny. Jeśli natomiast już na tym etapie ocenią Państwo wkład partnera do Państwa aplikacji jako zasadny i pomocny, w załączeniu przekazuję pytania pomocnicze do partnerów (załącznik 4). Odpowiedzi te będą konieczne do uwzględnienia na dalszym etapie prac nad wnioskiem do Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

 

KWALIFIKACJA I KRYTERIA

 

W następnym kroku, wyłonieni wnioskodawcy zostaną poinformowani o wynikach wewnętrznej procedury aplikacyjnej i – w przypadku wpłynięcia wniosków dotyczących tych samych krajów/uczelni partnerskich – poproszeni o kontakt z pozostałymi zainteresowanymi pracownikami. W takim przypadku zostaną również poproszeni o wyłonienie spośród siebie koordynatora odpowiedzialnego za wniosek dotyczący danego regionu (trzy kryteria opisowe we wniosku aplikacyjnym poddane ocenie ekspertów dotyczą całego regionu, nie każdego kraju oddzielnie). Kryteria przyznania dofinansowania zostały podane w przewodniku po Programie Erasmus+ (załącznik 2 str. 68). Wewnętrzny wniosek aplikacyjny został w przeważającej mierze przygotowany w oparciu o te kryteria, tak aby ułatwić Państwu pracę nad końcową aplikacją.

 

INFORMACJE DODATKOWE

Ponadto, poszczególne wnioski zostaną poddane dodatkowej weryfikacji pod względem doboru krajów i uczelni partnerskich w całej aplikacji:

  • minimum 50% liczby instytucji wybranych do wniosku: sprawdzone partnerstwa wypracowane w poprzednich latach (dobra współpraca);
  • maksymalnie 50% liczby instytucji wybranych do wniosku: instytucje nie uwzględniane w poprzednich aplikacjach (rozpoznanie potencjału)
  • z założenia w ramach jednego kraju rozpatrywane jest partnerstwo z 1 instytucją; w uzasadnionych przypadkach możliwa jest współpraca z maksymalnie 2 instytucjami w ramach jednego kraju (wybór w oparciu o uzasadnienie zawarte w wewnętrznym wniosku aplikacyjnym wnioskodawcy/wnioskodawców);
  • maksymalnie 15 krajów w aplikacji;

Liczba punktów, aby przystąpić do dalszego etapu wnioskowania (właściwej mobilności): 15 pkt/25 pkt możliwych do uzyskania.

 

Zal. 1 KA171 Regiony, koperty, budżetowe kraje

Zal. 2 Przewodnik po programie Erasmus+

Zal. 3 Wewnętrzny wniosek aplikacyjny

Zal. 4 Set of questions