Szanowni Państwo!

Mamy ogromny zaszczyt poinformować, że zgodnie z rankingiem przeprowadzonym przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych wraz z “Rzeczpospolitą” – Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego zajęła I miejsce w Polsce. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni i dumni.

Z radością przyjęliśmy informacje płynące z wyników Rankingu Studenckich Poradni Prawnych 2024. Tegoroczne podium cieszy nas tym bardziej, że to już czwarty raz nasza Poradnia uplasowała się na wysokim miejscu! To efekt pracy całego Zespołu: Kierownika, Opiekunów, Koordynatora a przede wszystkim Studentów – bez Was nie byłoby to możliwe! Dziękujemy!

Ranking jest opracowywany na podstawie danych i informacji zbieranych przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych w dorocznych podsumowaniach statystycznych. Jednocześnie dane liczbowe i osiągnięcia, które stoją u podstaw rankingu, bazują na danych z poprzedniego roku akademickiego, a nie tego, który jeszcze się nie zakończył i nie został podsumowany. I tak powyższy ranking został opracowany na podstawie działalności w roku akademickim 2022/2023.

Studencka poradnia prawna otrzymała punkty za dodatkową działalność (liczył się poprzedni rok akademicki). Punktowana była min.:

– organizacja konferencji poświęconych pomocy prawnej i nauczaniu prawa poprzez praktykę, albo współpraca międzynarodowa obejmująca wizyty studyjne i wszelkie inne projekty międzynarodowe

– prowadzenie warsztatów, szkoleń oraz spotkań z praktykami dla studentów działających w poradniach, dzięki którym mogli oni stale podnosić swoje umiejętności

– nawiązanie współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi

– organizacja symulacji rozprawy, co znacząco wpływa na podniesienie kompetencji studentów

– wszelka pozostała działalność zwiększającą świadomość społeczną na temat prawa.

Liczyła się także liczba studentów udzielających się w klinikach i to, jak wielu mają opiekunów. Znaczenie miało też, czy klinika prawa ma status jednostki w strukturze wydziału.

– Działania, jakie podjęła nasza Klinika, przekładają się na tak wysokie notowania, cieszymy się, że dodatkowa działalność naszej Poradni przyczyniła się do tego sukcesu. Pragniemy podziękować całej społeczności naszej poradni: opiekunom naszych sekcji oraz przede wszystkim studentom pracującym w Klinice Prawa – mówi dr Magdalena Gołowkin – Hudała, Kierownik Uniwersyteckiej Studenckiej Poradni Prawnej. – Dziękujemy wszystkim osobom, których praca stanowiła podstawę dla tworzenia rankingu. To dzięki Waszemu zaangażowaniu możemy wspólnie świętować!

Idea rankingu klinik prawa i metodologia obliczania pozycji została tak opracowana, by poradnie nie rywalizowały ze sobą. Na podium rankingu znalazło się 15 uczelni. Na pierwszym miejscu rankingu uplasowało się aż dziewięć klinik. Serdecznie gratulujemy!

https://www.rp.pl/prawnicy/art40698621-ranking-wydzialow-prawa-najlepsze-kliniki-prawa