Dnia 16 kwietnia 2021 roku na platformach Google oraz Youtube odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa poruszające jakże materię nowych technologii w aspekcie prawno-finansowym. Konferencja została zorganizowana przez koła naukowe Rynków Finansowych oraz IusNet, działające przy Uniwersytecie Opolskim oraz Katedrę Prawa Gospodarczego i Finansowego.

Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród studentów, ale i naukowców oraz praktyków. Tematyka wydarzenia, poruszana łącznie aż na 4 różnych panelach eksperckich i studencko-doktoranckich, skupiała się przede wszystkim na zagadnieniach z zakresu technologii Blockchain, w ramach której rozpatrywano postępującą cyfryzację biznesu i administracji. Oprócz powyższego podjęto się również tematu kryptowalut, bezpieczeństwa transakcji oraz poprawy jej efektywności. Konferencja stała się okazją do przedstawienia aktualnych rozwiązań prawnych, jak też problemów, z jakimi muszą zmierzyć się orzecznictwo oraz nauka prawa.

Otwarcia konferencji dokonał Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego dr. hab. Paweł Sobczyk, prof. UO. W swoim wystąpieniu złożył podziękowania organizatorom i wszystkim uczestnikom biorącym udział w wydarzeniu, a także podkreślił znaczenie istotności w tworzeniu innowacyjnych, nowoczesnych rozwiązań w gospodarce.

Pierwszy panel poświęcony został nowym technologiom w płatnościach, a za jego moderowanie odpowiedzialny był SSO dr Andrzej Michór. Pierwszym prelegentem, który zabrał głos w dyskusji był dr. hab. Dariusz Szotek, prof. UO, który w swoim wystąpieniu podjął się problematyki cyfryzacji w zakresie tokenizacji i tworzenia inteligentnych umów. Następnie dr hab. Witold Srokosz prof. UWr omówił, na zasadzie porównawczej, koncepcje pełniących funkcję płatniczą kryptoaktyw w stosunku do stablecoinów i regulowanego pieniądza elektronicznego. Trzeci temat dotyczył prawnych aspektów uwierzytelnienia, przy którym głos zabrała dr hab. Anna Zalcewicz prof. PW z Politechniki Warszawskiej. Pierwszy panel zakończył się wystąpieniem dr Tomasza Tomczaka (UO), które dotyczyło nowojorskich regulacji walut wirtualnych.

Drugi panel dotyczył nowych technologii w nowoczesnej gospodarce, w którym udział wzięli prelegenci z różnych regionów Polski. Dr Alicja Mikołajewicz-Woźniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu podjęła tematykę tokenizacji transakcji rynku kapitałowego; dr Aleksandra Gawrysiak-Zabłocka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – problem bitcoina jako wkładu wnoszonego do spółki handlowej; dr Michał Nowakowski, radca prawny i specjalista z Citibank, koncepcje etyki w cyfrowych finansach. Na koniec głos zabrała dr Beata Paxford z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, która dokonała analizy problemu AI i dochodu państwa. Całość moderował dr hab. Piotr Stec, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

Po zakończeniu wystąpień eksperckich przystąpiono do równoległych panelów studencko-doktoranckich, w których głos zabrali studenci i doktoranci pochodzący z uczelni w Krakowie, Lublina, Torunia, Warszawy i Poznania. Uniwersytet Opolski reprezentowali: Konrad Gajewicz, Wiktoria Grabalska oraz Jakub Kamiński. Całe wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem studentów, jak również praktyków z całej Polski.