W zeszłym tygodniu zakończył się międzynarodowy projekt pt. „Compared practical case on Natural Person insolvency and discharge on the frame of Directive 2019/1023 transposition” organizowany w ramach “Forthem. Alliance” przez Uniwersytet w Walencji. Oprócz studentów z Hiszpanii w przedsięwzięciu wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Opolskiego oraz Uniwersytetu w Mainz (Niemcy). Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać ten sam kazus, z perspektywy prawa upadłościowego obowiązującego w krajach ich pobytu, a następnie wspólnie omówić rozwiązania. Pozwoliło to spojrzeć na te same problemy praktyczne z punktu widzenia trzech różnych porządków prawnych oraz poznać jak w Hiszpanii, Niemczech oraz Polsce została zaimplementowana dyrektywa unijna 2019/1023. Z perspektywy komparatystycznej poruszono wiele ciekawych aspektów prawa upadłościowego, m.in.: jakie są przesłanki upadłości, jaki majątek wchodzi w skład masy upadłości oraz czy przedsiębiorca będący osobą fizyczną ma szansę na umorzenie długów w postępowaniu upadłościowym. Przedstawicielami Uniwersytetu Opolskiego byli: Michał Kijak, Katarzyna Ryndak, Jakub Kamiński, Maciej Klimczak, Marta Wolny, Bartosz Babiarczyk oraz Artur Matusewicz, a opiekunem merytorycznym zespołu był dr Tomasz Tomczak.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!